Fethiyede Kürek Sporunun Tarihi

Fethiye’de kürek sporu 2000 yılında dönemin Belediye Başkanı Behçet Saatçı önderliğinde gelecek nesillere spor alışkanlığı kazandırmak adına spora gönül vermiş kişileri de yanına alarak Fethiye Belediye Spor Kulübü’nü kurmasıyla başlamıştır. Gönüllü kişiler arasından Nasuf Dinçer Fethiye’nin bir sahil kasabası olduğunu ve su sporlarına önemli verilmesi gerektiğini bildirmiştir. Behçet Saatçı bu düşünceyi olumlu karşılayarak Nasuf Dinçer’den kürek branşını kurmasını ve sorumluluğunu üstlenmesini rica etmiştir. Böylece Fethiyede’ki kürek sporunun serüveni başlamıştır.

2000 yılından günümüze Fethiye’nin gençlerinden 13 milli takım sporcusu ve sayısız Türkiye Şampiyonu yetişmiştir.
Fethiye körfezinin yapısı itibariyle kulak biçiminde şekillenmesi, rüzgar ve dalganın olmamasından faydalanan 971 sporcu toplamda 2443 gün kamp yapmıştır.
Kamp yapan takımlar arasında başlıca Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Romanya Olimpik Milli Takımı, Avusturya Milli Takımı, Bulgaristan Milli Takımı gibi kürek sporunda önemli rolü olan kulüblerde yer almıştır.

Körfezimizde Türkiye Kürek Federasyonu tarafından her yıl ilkbahar aylarında düzenlenen Akdeniz Kupası yarışları yapılmaktadır.